Kredyt na mieszkanie – czy warto?
Możliwość uzyskania dodatkowych środków na mieszkanie to świetna okazja do zwiększenia swojej zdolności kredytowej. Jak jednak prawidłowo wykorzystać ten kredyt?
Kredyt na mieszkanie jest zazwyczaj zaciągany na zakup mieszkania lub domu. Na przykład, jeśli chcesz kupić mieszkanie o wartości 200 tysięcy rubli i jesteś w stanie zapłacić tylko 80 tysięcy w gotówce, to pozostałe 120 tysięcy należy pożyczyć od banku. Z reguły takie pożyczki są oprocentowane na 7-8 procent w skali roku (w zależności od kwoty), a maksymalny okres spłaty wynosi 10 lat od zakupu nieruchomości; zdarzają się jednak przypadki, że terminy te są wydłużane do 20 lat, a nawet więcej.
Aby nie przegapić czegoś ważnego przy ubieganiu się o taki kredyt hipoteczny i późniejszym prawidłowym jego wykorzystaniu – przeczytaj nasze wskazówki, jak najlepiej ubiegać się o kredyt na mieszkanie
Ile kosztuje kredyt hipoteczny
Stawki hipoteczne, warunki i opłaty
Kredyty hipoteczne są dostępne w wielu różnych formach. Kiedy zaciągasz kredyt hipoteczny, bank może obciążyć Cię jedną lub więcej z tych rodzajów opłat:
- Origination fee: Jest to opłata z góry, która pokrywa koszty banku za ustanowienie kredytu i przetwarzanie dokumentacji z nim związanej. Opłata za uruchomienie kredytu jest zazwyczaj płacona przy zamykaniu kredytu, gdy kredyt hipoteczny jest podpisywany przez obie strony, jednak jeśli nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie opłaty za uruchomienie kredytu, jak również innych kosztów zamknięcia, mogą one zostać pobrane z góry.
- Punkty dyskontowe: Znane również jako „opłaty za rozpoczęcie kredytu” lub „opłaty za dyskonto”, punkty dyskontowe są przedpłaconymi odsetkami naliczanymi na górze stóp procentowych. Są one często wymagane, jeśli potrzebujesz specjalnych funkcji, takich jak niższe zaliczki lub krótsze okresy amortyzacji niż to, co oferują konwencjonalni kredytodawcy (15 lat). Kredytodawcy mogą również wymagać punktów dyskontowych, jeśli uważają, że istnieje wysokie ryzyko związane z udzieleniem Ci kredytu hipotecznego ze względu na takie czynniki jak Twój wynik kredytowy lub historia dochodów; pozwala to im na dodatkową ochronę przed ewentualnymi stratami związanymi z udzielaniem kredytów.